SZELKI CZY OBROŻA – odwieczny dylemat psiarzy

Wybór szelek zamiast obroży będzie dobrym wyjściem w momencie kiedy mamy „reaktywnego psa”. Używając szelek unikamy szarpania szyi podczas korekty zachowania oraz gwałtownych reakcji psa.
Szarpanie z szyję może być powodem urazów kręgosłupa szyjnego.
Wyjątkiem od reguły jest pies w trakcie szkolenia, gdzie szkoleniowiec mówi nam jakiego sprzętu powinniśmy używać w tracie treningu.

Psy ras brachycefalicznych (mopsy, buldogi francuskie i angielskie, boston terriery ) powinny unikać chodzenia na obroży ze względu na bardzo często występujące wady anatomiczne w budowie krtani, tchawicy i podniebienia oraz zbyt krótka kufa, co prowadzi do problemów z oddychaniem i poważnego niedotlenienia.

Zbyt ciasna obroża może też zaszkodzić miniaturowym psiakom nie tylko poprzez uraz kręgosłupa, ale również przez tendencję do zapadnia się tchawicy.

Skoro już rozważyliśmy wszystkie za i przeciw i jesteśmy zdecydowania na zakup szelek to teraz należy wybrać odpowiedni model.

Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrane szelki i złe dopasowanie do psa nie będzie dla niego ani komfortowe ani bezpieczne. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj do przeznaczenia i sylwetki psiego klienta.

Typy szelek dostępne na rynku:

STEP-IN – najpopularniejsze jak dotąd ze względu na łatwość zakładania, pies wchodzi w nie przednimi łapami a paski spina się nad łopatkami. Ten rodzaj szelek najlepiej sprawdza się u spokojnych, zrównoważonych psów, ponieważ dość łatwo mogą się z nich oswobodzić.

GUARD – zbudowane z dwóch obręczy połączonych pasami dystansującymi, mogą być bardziej lub mniej zabudowane . Ten typ jest najbardziej lubiany przez zoofizjoterapeutów, ponieważ opiera się na szkielecie a nie tkankach miękkich, pozwalając na swobodny ruch kończyny piersiowej a także równomiernie rozkładają nacisk. Ten typ szelek jest polecany dla psów lękliwych, ponieważ wydostanie się z nich jest praktycznie nie możliwe. Dobrze dobrane będą odpowiednie dla szczeniat.

W type guard występują też specjalne szelki antyucieczkowe  - mają dodatkową trzecią obręcz zapinaną w talii. Te z kolei najczęściej wybierają właściciele chartów.

TYP NORWESKI – łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu lecz bardzo niekorzystne dla aparatu ruchu, ograniczają zakres ruchu kończyny piersiowej. Pas przechodzący poziomo przez klatkę piersiową mocno na nią uciskaw momencie kiedy pies ciągnie. Ten typ szelek absolutnie nie nadaje się do używania podczas psich sportów np. dogtrekking.

SLED – szelki stworzone dla psów zaprzęgowych, dzięki ich specjalnej budowie równo rozkłada się obciążenie w trakcie wykonywanej pracy. Bardzo polecane w psich sportach tj. psie zaprzęgi, bikejoring, skijoring.

EASY WALK lub ANTI-HARNESS – budowa tego modelu jest podobna jak step-in, jednak miejsce na zapięcie smyczy jest z przodu. Czasami skonstruowane z pasków i sznurków. Ten typ szelek ma na celu oduczyć chodzenia psa na napiętej smyczy. Pociągnięcie psa na smyczy automatycznie powoduje ucisk pod pachami, ściśnięcie klatki piersiowej oraz unieruchomienie.

Należy pamiętać, że ta metoda szkolenia jest metodą awersyjną sprawiającą mocny dyskomfort i niekorzystnie wpływa na kręgosłup oraz stawy ramienne. To jest narzędzie szkoleniowe, którego należy uzywać w odpowiedzialny sposób.

Obojętne jakie szelki się zdecydujemy, trzeba pamiętać że po spacerze należy je ściągnąć, ponieważ będzie nie wygodnie naszemu pupilowi podczas odpoczynku :)

 

Produkty powiązane ze stroną